Jajko to symbol odradzającego się życia. W okresie Świąt Wielkiejnocy w każdym polskim domu kultywowane jest tradycja ozdabiania skorupek jaj.
Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych .Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Skorupki możemy ozdabiać różnymi technikami od naturalnych barwników, przez decoupage, sznurek , bibułę , nasiona, koraliki, piórka itp.
W wojewódzkim konkursie organizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury w tym roku wzięli udział Michał Wojtas i Weronika Iglińska. Każde z uczniów wykonało 2 pisanki. Bardzo cieszymy się, że praca WERONIKI IGLIŃSKIEJ otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.
Opiekunem uczniów buła Aneta Kust.
Autor: mgr Aneta Kust