SKKT PTTK nr 70 – semestr II

SKKT PTTK nr 70 – semestr II

 

            W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne PTTK nr 70 uczestniczyło w trzech rajdach krajoznawczo – turystycznych zorganizowanych przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

 

 

            18 lutego 2023 r. SKKT PTTK nr 70 uczestniczyło w XLVI Kopernikańskich Marszach na Orientację, zorganizowanych przez Klub Imprez na Orientację PTTK SKARMAT i Oddział Miejski PTTK w Toruniu. Po dotarciu do punktu startowego wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy oraz mapę toruńskiej starówki z XVII wieku. Z racji tego, że dla większości z nas był to pierwszy tego typu marsz, wybraliśmy trasę dla początkujących o długości 3 km. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć, spośród zaznaczonych na mapie, 14 dowolnych punktów kontrolnych, dopasować do nich odpowiednie zdjęcie oraz rok lub wiek wydarzenia związanego z danym obiektem. Wszystko trzeba było potwierdzić w karcie startowej poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu. Członkowie koła doskonale poradzili sobie z zadaniem: dobrze odczytywali mapę, odpowiednio dopasowywali obiekty do zdjęć, a także z drobną pomocą, na podstawie przeczytanego przez opiekuna tekstu zawartego w miejskich tablicach informacyjnych, wskazywali daty wydarzeń z życia Mikołaja Kopernika i historii miasta. Na koniec rozwiązali zadanie dodatkowe (polegające na wskazaniu wśród trzech wyrazów ambigramu), oddali wypełnioną kartę startową na mecie i przystawili ozdobną pieczątkę potwierdzającą uczestnictwo w imprezie. Gdy po kilku dniach organizatorzy podsumowali imprezę, okazało się, że nasze koło popełniło tylko jeden błąd, zajmując III miejsce. Nasz debiut w Kopernikańskich Marszach na Orientację okazał się bardzo udany. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym:
https://www.pttk.torun.pl/2023_02_18_KMnO.htm, a szczegółowy protokół z wynikami wszystkich startujących zespołów został zamieszczony na stronie: http://www.skarmat.pl/zawody-Kopernikanskie-2023.


            22 kwietnia 2023 r. członkowie koła wzięli udział w rajdzie z cyklu „Z przyrodą za pan brat” Bydgoskie Przedmieście – Zielony Dwór, organizowanym przez Komisję Ochrony Przyrody przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Uczniowie ruszyli w trasę z Bydgoskiego Przedmieścia, doszli do szlaku czerwonego nad Wisłą, a następnie podążając ul. Przybyszewskiego oraz czarnym szlakiem fortecznym dotarli do Zielonego Dworu. Tam na terenie Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych mieli okazję posłuchać ciekawostek na temat koni, odwiedzić stajnię oraz pogłaskać te urocze zwierzęta. Na koniec dzieci zostawiły koniom przekąski w formie jabłek i marchewek. Trasa rajdu liczyła łącznie 5 km oraz zawierała trzy pomniki przyrody. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.pttk.torun.pl/2023_04_22_PPB.htm .


            6 maja 2023 r. odbył się XXIV Rajd Szlakami Martyrologii im. kpt. Jana Drzewieckiego, zorganizowany przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu, SKKT nr 12 i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 w Toruniu oraz Urząd Miasta Torunia. Tym razem pogoda nie dopisała i członkowie rajdu przemierzali Toruń w kroplach deszczu. Uczniowie przeszli trasę o długości 4 km. Początek miał miejsce na Placu Św. Katarzyny, tam odwiedzili mieszczący się Kościół Garnizonowy i dowiedzieli się faktów z życia kpt. Jana Drzewieckiego. Następnie przemaszerowali przez ul. Gregorkiewicza i Plac bp. Chrapka, dotarli na teren ogrodu Kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego i podziwiali jeden z najstarszych pomników przyrody w Toruniu – 400-letni dąb szypułkowy. Dalej przez Trasę Raczkiewicza, doszli do cmentarza przy ul. Wybickiego, gdzie znajduje się grób kpt. Jana Drzewieckiego. Tutaj członkowie koła poznali historię śmierci kapitana oraz zapalony został znicz ku jego pamięci. Ostatnimi etapami rajdu był przemarsz przez ul. kpt. Jana Drzewieckiego i ul. Legionów, gdzie przy Szkole Podstawowej nr 3 im. kpt. Jana Drzewieckiego nastąpiło zakończenie. Na pamiątkę uczestnicy dostali drobne upominki od organizatorki rajdu. Na tym jednak wyjazd się nie skończył. Z racji tego, iż był to ostatni rajd w tym roku szkolnym i trzeba było to jakoś uczcić, uczniowie wraz z opiekunami udali się na posiłek do restauracji McDonald’s. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne rajdy organizowane przez PTTK.

Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.pttk.torun.pl/2023_05_06_RD.htm  .

 

 

Opiekunowie koła: K. Linetty, W. Węglerska.

Informacja
W Ośrodku realizowane są projekty:

„Przez naukę do sukcesu III”

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

Informujemy, że od 4 grudnia 2017 roku

w ramach rządowego programu „ZA ŻYCIEM”

w naszym Ośrodku odbywają się bezpłatne

zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci od 0 roku życia

do czasu podjęcia nauki szkolnej.

Skip to content