Wycieczka do Sierpca

Dnia 04.10.2023 r. odbyła się wycieczka internacka do Muzeum Wsi Mazowieckiej
w Sierpcu. Udział w niej wzięli wychowankowie grupy I – Adam i Krystian; grupy II – Magda, Marysia i Weronika oraz uczeń klasy VIII – Michał.

W skansenie zrekonstruowana została wieś rzędowa, typowa dla wsi mazowieckiej,
z charakterystyczną zabudową i układem wnętrz. Wychowankowie zwiedzili galerię
, w której umieszczono około 1000 drewnianych rzeźb (wykonanych przez twórców sierpeckiego ośrodka rzeźby ludowej), a także mogli oglądać chałupy, zagrody ze zwierzętami, przydomowe ogródki, sady, a nawet pasieki. Zaglądając do wnętrz zobaczyli, jak wyglądało wyposażenie ówczesnych domostw i gospodarstw (inne w chałupach ubogich i inne w chałupach zamożniejszych). Odwiedzili także dwa dworki, kaplicę dworską, kościół, wiatrak, powozownię, karczmę, kuźnię oraz olejarnię. Zdali sobie sprawę jak bardzo technika poszła do przodu oraz o ile łatwiej żyje się ówczesnym ludziom, mając do dyspozycji sprzęty elektroniczne typu lodówka, pralka, kuchenka gazowa czy piekarnik. Wychowankowie uświadomili sobie jak bardzo polepszył się standard życia, doceniając to, że w dzisiejszych czasach w naszych domach znajduje się prąd, ciepła woda oraz łazienka z wanną i toaletą.

Wycieczka była również doskonałą okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich, jak również do doskonalenia umiejętności odczytywania i poruszania się w terenie przy pomocy mapy. Wychowankowie będą mogli powracać pamięcią do zwiedzanych miejsc, a pomocny
w tym okazać się może polski serial obyczajowo-kostiumowy „Stulecie Winnych” (oparty na motywach trylogii o tym samym tytule), który był kręcony właśnie w skansenie
w Sierpcu.

Opiekunowie: K. Linetty, W. Węglerska.