SKKT PTTK nr 70- jesienne rajdy

SKKT PTTK nr 70 – jesienne rajdy.

Szkolne Koło Krajoznawczo–Turystyczne PTTK nr 70 uczestniczyło w sezonie jesiennym roku szkolnego 2023/2024, w dwóch rajdach krajoznawczo–turystycznych zorganizowanych przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz w jednej imprezie z cyklu „Marsze na Orientację”.

23 września 2023 r. SKKT PTTK nr 70 uczestniczyło w „52 Zlocie Pieczonego Ziemniaka”, którego głównym organizatorem był Oddział Miejski PTTK w Toruniu, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Nadleśnictwo Dobrzejewice i Urząd Gminy Lubicz. Członkowie koła otrzymali pamiątkowe znaczki, następnie przebyli trasę o długości 5 km, która wiodła przez: Rubinkowo, obrzeża Fortu I, Kaszczorek obok kościoła oraz Kaszczorek- skansen/Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Po dotarciu do mety zlotu, w Kaszczorku, przy ujściu rzeki Drwęcy do Wisły, na uczestników rajdu czekał ciepły posiłek turystyczny (grochówka), ziemniaki z ogniska, napoje oraz jabłka. W tym miejscu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszą rzeźbę z wykorzystaniem ziemniaka”. Nasi uczniowie wykonali piękne prace (Marysia i Weronika pod kierunkiem p. W. Węglerskiej, Krystian i Paweł pod kierunkiem p. K. Kleszczyńskiej, Maja pod kierunkiem p. M. Sobiechowskiej), które otrzymały wyróżnienia. Oglądali oni również występ artystyczny przygotowany przez młodszych uczestników rajdu oraz odwiedzili wieżę widokową. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.pttk.torun.pl/2023_09_23_ZPZ.htm .

7 października 2023 r. członkowie koła uczestniczyli w „XXXI Mistrzostwach Torunia w Marszach na Orientację” zorganizowanych przez Klub Imprez na Orientację PTTK SKARMAT, Oddział Miejski PTTK w Toruniu i Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice. Po dotarciu do punktu startowego, który mieścił się przy Szkółce Leśnej Bielawy wszyscy uczestnicy otrzymali mapy startowe z wybranymi wcześniej trasami. Nasi uczniowie mieli do pokonania trasę szkoleniową. Podczas trasy cennych wskazówek udzielał im instruktor, a zarazem sędzia główny Pan Waldemar F. Uczniowie dowiedzieli się jak określać kierunki geograficzne i zarazem poprawnie trzymać mapę, jak obliczać odległości oraz odczytywać punkty i oznakowania na mapie. Każdy z członków koła ćwiczył również odnajdywanie lampionów i prawidłowe potwierdzanie punktów kontrolnych na karcie startowej. Podczas trasy liczącej około 2,5 km udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, bowiem uczniowie zebrali cały worek śmieci pozostawionych w lesie. Po dotarciu do mety zjedliśmy kiełbaski i bułki, po czym wróciliśmy do domów, bogatsi o nowe doświadczenia. Szczegółowy protokół z wynikami wszystkich startujących zespołów został zamieszczony na stronie: http://www.skarmat.pl/download/2023/wyniki/XXXI_MT_2023_Protokol_do_PW_2.pdf .

28 października 2023 r. SKKT PTTK nr 70 wzięło udział w rajdzie z cyklu „Z przyrodą za pan brat – Bielański Dwór” organizowanym przez Komisję Ochrony Przyrody przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Uczniowie ruszyli w trasę z ul. Pawiej, odwiedzili leśniczówkę Wrzosy, gdzie chwilę odpoczynku przeznaczyli na drugie śniadanie, doszli do ul. Hugona Morycińskiego, a następnie dotarli do Bielańskiego Dworu, gdzie dzisiaj swą siedzibę ma Hospicjum Światło. Tam członkowie koła mieli okazję posłuchać ciekawostek na temat dworku i odwiedzić pobliski park. Podczas trasy liczącej 6 km napotkali wiele pomników przyrody: były to sosny, dęby szypułkowe i kasztanowiec, niektóre z nich występujące pojedynczo, a niektóre w skupiskach. Łącznie uczniom udało się zdobyć 20 punktów do książeczek Turysta Przyrodnik. Podczas rajdu uczestnicy uzyskali liczne informacje przyrodnicze, zwieńczeniem czego był quiz przyrodniczy z drobnymi upominkami w postaci odblasków. Naszym uczniom także udało się otrzymać upominki. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.pttk.torun.pl/2023_10_28_PPB.htm .