Zawód dziennikarz

Zawód dziennikarz.

W interesującym projekcie uczestniczyli uczniowie klasy II i III PdP oraz VIII SP, której celem było:

– tworzenie sytuacji wyzwalających pozytywne emocje i działanie w grupie, – rozwijanie umiejętności komunikacyjnych – poznanie zawodu dziennikarza

Ćwiczenie

Wyobraź sobie, że jesteś dziennikarzem i masz możliwość przeprowadzić wywiad z pracownikami szkoły i zadać pytania.

Ćwiczenie

Jako dziennikarz jesteś zobowiązany sporządzić notatkę prasową (lub relację) po przeprowadzonym wywiadzie. Opowiedz lub napisz, jakie informacje udało ci się zebrać podczas wywiadu? Czego się dowiedziałeś?

Uczniowie włączyli się do mini inscenizacji gdzie odegrali rolę dziennikarzy

Radia ● la la la ●

W oparciu o informacje zebrane podczas wywiadu wspólnie zredagowano notatkę prasową. Pytania i odpowiedzi na nie były następujące:

1. ZACZĄŁ SIĘ NOWY ROK. CZEGO ŻYCZYŁABY SOBIE PANI/PAN W TYM NOWYM ROKU?

Spokoju, radości, szczęścia, zdrowia i przede wszystkim zdrowia, zdrowia dla uczniów, rodziny i pracowników szkoły, przedszkolaków, sukcesów dla swoich uczniów, żeby jak najwięcej prac wykonywali.

Pieniędzy, podwyżek dla nauczycieli, zrealizowania planów, aby obecny rok nie był gorszy od poprzedniego, żeby był spokój w Polsce, spokój na całym świecie, żeby jak najwięcej było uśmiechniętych uczniów

2. CO TO JEST RADOŚĆ?

Radość, to motyle w brzuchu, uśmiech, szczęście bliskich,wolne dni od pracy, gdy można iść na spacer, szczęście, jak coś dostaniemy, jak się cieszymy, jesteśmy zadowoleni, jak uczniowie pracują i wykonują zadania, i jak Lena usiądzie i zacznie robić prace.

3. CZY LEPIEJ BYĆ DZIECKIEM CZY DOROSŁYM

Większość odpowiedziała, że lepiej być dzieckiem, ponieważ dostaje się prezenty, jest mniej obowiązków, bo dzieciom wszystko wolno, bo mają mniej na głowie spraw niż dorosły, bo więcej jest wtedy przyjaciół. Padło też stwierdzenie, że ogólnie to dorosły „ma pod górkę”,a dziecko mniej stresu, bo można się bawić w śniegu, nie chodzić do pracy, jest mniej kłopotów i problemów, że można jeszcze chodzić do szkoły, dziecko nie ma prawa jazdya a dorosły ma, może chodzić do pracy i zarabiać swoją kasę, jak się jest dzieckiem to chce się być dorosłym, a jak jest się dorosłym to czasami chce się być dzieckiem, w każdym przypadku są wady i zalety.

4. CO TO ZNACZY GRAĆ KOMUŚ NA NERWACH?

To znaczy denerwować kogoś,

jak ktoś leniuchuje, buntuje się.

Jak jest najmniej przezwisk, wyśmiewania się z kogoś.

5. CO TO JEST CISZA?

Cisza jest wtedy jak jest spokój, nikt nic nie mówi, nie krzyczy, jak nic nie słychać, można się wsłuchać w przyrodę jak ćwierkają ptaki. Cisza jest,też wtedy gdy się słucha w napięciu i zastanawia się ktoś – co odpowiedzieć, albo jak kładziemy się do snu. Gdy jesteśmy sami, wtedy jest tak cicho, możemy się zrelaksować i pomyśleć o naszej przyszłości, jak uczniowie pracują, nie słychać żadnych dźwięków, nawet, że mucha lata. Po prostu cisza.

Wywiad przeprowadzili

Dawid Jenczewski i Adam Tuszewski