Odwiedziny w OSP Książki

Dnia 15.04.2024 r. wychowankowie internatu oraz dwóch członków MDP Florianki pojechali w odwiedziny do Ochotniczej Straży Pożarnej w Książkach. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazał się bardzo duży budynek należący do OSP – nowopowstała remiza oddana do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Na placu przed remizą czekało na nas bardzo wiele osób: naczelnik OSP Książki – druh Grzegorz Komorowski, opiekun MDP – druh Dawid Sosnowski, druhna Kinga, druhowie Krzysztof i Maciej oraz bardzo liczna żeńska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Książki. Po przywitaniu dowiedzieliśmy się o działalności i liczebności członków miejscowej OSP, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie remizy. Ogromny garaż z czterema bramami wyjazdowymi, pomieszczenia socjalne, pralnia, szatnie, bardzo duża sala szkoleniowa z zapleczem kuchennym, a nawet plac do ćwiczeń i zabaw dla dzieci, wszystko to wywołało w nas wielki podziw. Kolejnym punktem było oglądanie wozów strażackich. Druh Grzegorz pokazał wnętrze i omówił wyposażenie wozu typu GBA i typu GCBA (pierwszy raz widzieliśmy tego rodzaju wóz, jak również kamerę termowizyjną oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny AED). Nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć strażackiej łodzi ratowniczej, samochodu strażackiego do zadań operacyjno-patrolowych oraz kombinezonu specjalnego do działań w wodzie, ale tym razem nadarzyła się taka okazja. Mogliśmy też ubrać się w kapoki (kamizelki asekuracyjne). Druh Dawid zapewnił nam kolejną niespodziankę, którą była przejażdżka wozem strażackim po placu przed remizą. Następnie miały miejsce ćwiczenia – młodzież z Wronia i druhny z MDP Książki lali wodą z węży strażackich sprawdzając przy okazji jak zmieniać strumień wody w prądownicy. Nie obyło się bez mokrych ubrań, uśmiechów na twarzy oraz słodkiego poczęstunku. Na koniec druh Grzegorz i druhna Kinga udzielili wszystkim zgromadzonym wskazówek jak udzielać pierwszej pomocy, po czym każda chętna osoba mogła poćwiczyć na fantomie prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pod koniec podziękowaliśmy wszystkim za przemiłe spotkanie, które na długo zostanie w naszej pamięci i umówiliśmy się na dalszą współpracę OSP Książki – SOSzW Wronie.

Dziękujemy!!!

W.Węglerska, K.Kleszczyńska