SKKT PTTK nr 70 – wiosenne rajdy.

            Szkolne Koło Krajoznawczo–Turystyczne PTTK nr 70 uczestniczyło w sezonie wiosennym roku szkolnego 2023/2024, w jednym rajdzie krajoznawczo–turystycznym zorganizowanym przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz w dwóch wycieczkach krajoznawczo-turystycznych zorganizowanych przez opiekunów koła.

23 marca 2024 r. SKKT PTTK nr 70 uczestniczyło w „LIII Rajdzie Topienia Marzanny”, którego głównym organizatorem był Oddział Miejski PTTK w Toruniu, a współorganizatorem Urząd Miasta Torunia. Członkowie koła otrzymali pamiątkowe znaczki, a następnie przebyli trasę o długości 5 km, która wiodła z Bydgoskiego Przedmieścia, poprzez Zieleniec, wzdłuż brzegu Wisły. W trakcie rajdu nie padał deszcz, jednak wcześniejsze opady i mokre podłoże sprawiły, iż trasa nie należała do łatwych. Po dotarciu na metę, którą był Port Drzewny w Toruniu, a konkretnie plac nieopodal akwenu portowego, uczestnicy mogli posilić się pyszną drożdżówką. Następnie miała miejsce zabawa tzw. „szukanki” oraz podsumowanie konkursów. Nasi uczniowie wykonali piękne prace grupowe (Łukasz, Marysia i Krystian pod kierunkiem p. W. Węglerskiej; Agata, Maja i Kacper pod kierunkiem p. A. Szpręglewskiej), które otrzymały ex aequo 1 miejsce w konkursie pt. „Najbardziej oryginalny gaik – symbol wiosny”. Na zakończenie imprezy wręczono m.in. legitymacje członkowskie PTTK naszym nowym członkom – Agacie, Kacprowi i Łukaszowi, po czym nastąpiło symboliczne topienie marzanny. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.pttk.torun.pl/2024_03_23_RTM.htm .

14 maja 2024 r. członkowie koła wzięli udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej zorganizowanej przez opiekunów SKKT PTTK nr 70. Celem naszego wyjazdu była Bydgoszcz-Myślęcinek. Na początku przeszliśmy się nad Brdą podziwiając piękne spichlerze – symbol miasta, zapoznając się przy okazji z historią Bydgoszczy. Później udaliśmy się w kierunku „Muzeum Mydła i Historii Brudu” aby uczestniczyć w warsztatach mydlarskich. Każdy z nas stworzył tam swoje własne mydełko, które następnie można było zabrać do domu. W muzeum dowiedzieliśmy się również ciekawostek na temat higieny osobistej jaką prowadzono w ubiegłych stuleciach, zobaczyliśmy eksponaty i przybory toaletowe służące do mycia bądź prania, jak również bieliznę z minionych dekad. Następnie udaliśmy się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Tam odwiedziliśmy „Zaginiony Świat”, gdzie naszym oczom ukazały się dinozaury. Członkowie koła zaznajomili się z nazwami tych gadów, które bardzo ciężko było wymówić, a także z powodzeniem odgadywali czy dany dinozaur był mięsożercą czy roślinożercą. Później wybraliśmy się do Ogrodu Zoologicznego, gdzie czekało na nas wiele gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów, ryb i innych. Nie wszystkie zwierzęta ukazały się naszym oczom, pewnie z powodu upalnej pogody wolały odpoczywać sobie w cieniu. Podczas wizyty w zoo nie zabrakło również spaceru z mapą i zbierania pieczątek. Po intensywnym zwiedzaniu nadszedł czas powrotu, więc wróciliśmy w nasze rejony.

W dniach 03-05.06.2024 r. odbyła się wycieczka do Trójmiasta, zorganizowana przez opiekunów koła. W wycieczce wzięli udział członkowie SKKT PTTK nr 70 wraz z koleżanką Magdą. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sopot. Tam odbyliśmy rejs „Statkiem Piratem”, podziwiając piękną panoramę Trójmiasta od strony morza. Przeszliśmy się po najdłuższym drewnianym molo spacerowym w Europie, oglądając przystań morską z jachtami i statkami pasażerskimi, a także po sopockim deptaku – Monciaku. Zdobyliśmy również latarnię morską otrzymując „Certyfikat zdobywcy latarni morskiej w Sopocie”. Następnie udaliśmy się do Gdyni. Tam odwiedziliśmy niezwykle uroczą i stosunkowo mało uczęszczaną przez turystów plażę w Babich Dołach. Malowniczo komponująca się w panoramę morską dawna torpedownia zrobiła na nas duże wrażenie. Spacer po plaży, gra w piłkę, zbieranie muszelek i wizyta głodnego dzika były ostatnimi z atrakcji w pierwszym dniu wyjazdu.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Gdańska. Tam odwiedziliśmy ZOO w Oliwie, które jest obecnie jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Na obszarze 125 ha mogliśmy zobaczyć około 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków, pochodzących ze wszystkich kontynentów (ssaki, gady, płazy, ptaki i inne). Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat zwyczajów i życia oglądanych zwierząt, a także wzięliśmy udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej „Odkrywca gdańskiego ZOO”, na koniec uzyskując unikatowe nagrody – tytuł i bezpłatną legitymację „Odkrywcy Zdobywcy”. Po zakończeniu wizyty w zoo udaliśmy się na zwiedzanie Starówki Gdańskiej. Przechadzając się po ulicach starego miasta oraz wzdłuż Motławy poznaliśmy historię Gdańska, a także odwiedziliśmy charakterystyczne obiekty jak: fontannę Neptuna, Długi Targ, Złotą i Zieloną Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, fontannę z lwami oraz Żurawia. I na tym zwiedzanie dobiegło końca.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Gdynię. Zaczęliśmy od kupienia pamiątek na Skwerze Kościuszki, po czym udaliśmy się na Dar Pomorza (dawniej pełnił on rolę statku szkoleniowego Akademii Morskiej, odbywając ponad sto podróży i szkoląc ponad 13 tysięcy uczniów i studentów na marynarzy, natomiast dzisiaj pełni on rolę muzeum). Tam mogliśmy zobaczyć jakie warunki panowały na statku i jak trudno było przetrwać na morzu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie czekały na nas ekspozycje muzealne i plenerowe, prezentujące historię morskiego oręża na morzu i dzieje Polski morskiej. Wśród eksponatów zobaczyliśmy sprzęt bojowy, jakim posługiwano się od XVII wieku po czasy współczesne (broń podwodną, broń przeciwlotniczą, miotacze bomb głębinowych, torpedy, miny i inne). Szczególnie bogaty był zbiór broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej. Odwiedziliśmy wystawę „W świecie dawnych żaglowców” prezentującą modele żaglowców, od późnego średniowiecza, po schyłkowy okres epoki żagla – drugą połowę XIX wieku. Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na Plażę Miejską, tam nadszedł czas na relaks. Opalanie, moczenie nóg, granie w piłkę, zabawy na placu zabaw – dla każdego coś miłego. Następnie udaliśmy się na obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną. I tak nasza trzydniowa wycieczka do Trójmiasta dobiegła końca.

       Opiekunowie: Klaudia Linetty, Wioleta Węglerska

Informacja
W Ośrodku realizowane są projekty:

„Przez naukę do sukcesu III”

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

Informujemy, że od 4 grudnia 2017 roku

w ramach rządowego programu „ZA ŻYCIEM”

w naszym Ośrodku odbywają się bezpłatne

zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci od 0 roku życia

do czasu podjęcia nauki szkolnej.

Skip to content