SKKT PTTK nr 70 – zimowe rajdy.

Szkolne Koło Krajoznawczo–Turystyczne PTTK nr 70 uczestniczyło w sezonie zimowym roku szkolnego 2023/2024, w jednym rajdzie krajoznawczo–turystycznym zorganizowanym przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz w dwóch imprezach z cyklu „Marsze na Orientację”.

9 grudnia 2023 r. SKKT PTTK nr 70 uczestniczyło w „XLVII Rajdzie Barbórkowym im. Czesława Szatko” zorganizowanym przez Geofizykę Toruń S.A. i Komisję Młodzieżową przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. Uczestnicy mieli okazję poznać tereny na Osiedlu Jar oraz Koniuchy, znajdujące się w Toruniu. Po pokonaniu 5-kilometrowej trasy udaliśmy się do budynku Geofizyki najpierw na ciepły posiłek (tradycyjnie była to pyszna zupa pomidorowa), a następnie do sali konferencyjnej na pogadankę tematyczną o święcie górniczym i działalności firmy. Nasi uczniowie wykonali również prace konkursowe: Marysia i Maja pod kierunkiem p. A. Szpręglewskiej; Adam, Krystian i Kuba pod kierunkiem p. K. Kleszczyńskiej. Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie naszych wychowanków i wręczyła atrakcyjne nagrody rzeczowe. W konkursie plastycznym „Zawody, których patronem jest św. Barbara” zajęliśmy w starszej kategorii wiekowej: I miejsce – Krystian, III miejsce – Adam oraz dwa wyróżnienia – Kuba i Marysia. Natomiast w konkursie „Postać górnika” wyróżnienie udało się zdobyć Mai. Wszyscy uczestnicy rajdu zostali poczęstowani cukierkami, obdarowani gadżetami ufundowanymi przez Geofizykę Toruń S.A., a także otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy. Szczegółową notatkę i fotorelację z rajdu można znaleźć pod adresem internetowym:
https://www.pttk.torun.pl/2023_12_09_RB.htm .

13 stycznia 2024 r. członkowie koła wzięli udział w „XXXIII Zimie z Kompasem” zorganizowanej przez Klub Imprez na Orientację PTTK SKARMAT i Oddział Miejski PTTK w Toruniu, przy współpracy z Ośrodkiem Wypoczynkowym Zalesie. Tym razem nasi uczniowie mieli okazję spacerować z mapą w Zalesiu koło Chełmży, nad malowniczo położonym Jeziorem Chełmżyńskim. Mimo, iż pierwszy raz uczestniczyliśmy w tego typu imprezie, podzieliliśmy się na trzy zespoły, mając do przebycia trasę dla początkujących. Każdy zespół otrzymał mapy i karty startowe, które następnie uczniowie uzupełniali docierając do kolejnych punktów kontrolnych, wpisując numer punktu i kod z lampionu.  Podczas trasy dzieci ćwiczyły korzystanie z kompasu, orientację w terenie oraz poprawne odczytywanie oznakowań na mapie. Mimo początkowych trudności członkowie koła znaleźli wszystkie punkty, pokonując 2,8 km trasę, a po dotarciu do mety i oddaniu kart startowych, udali się na ciepłą herbatę i słodki poczęstunek. Ta impreza dostarczyła nam wielu wrażeń oraz niezapomnianych emocji, dlatego na pewno wpisze się na stałe w kalendarz imprez SKKT PTTK nr 70. Nasze zespoły zajęły ex aequo 14 miejsce. Szczegółowy protokół z wynikami wszystkich startujących zespołów został zamieszczony na stronie: http://skarmat.pl/download/2024/wyniki/XXXIII_ZIMA_Z_KOMPASEM_protokol.pdf .

3 lutego 2024 r. SKKT PTTK nr 70 uczestniczyło w „XLVII Kopernikańskich Marszach na Orientację”, zorganizowanych przez Klub Imprez na Orientację PTTK SKARMAT i Oddział Miejski PTTK w Toruniu. Po dotarciu do punktu startowego wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy oraz mapę toruńskiego Parku Tysiąclecia. Tak jak zwykle podzieliliśmy się na trzy zespoły, wybierając trasę dla początkujących o długość około 2 km. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć, spośród zaznaczonych na mapie, 14 dowolnych punktów kontrolnych i dopasować do nich odpowiednie zdjęcie. Wszystko trzeba było potwierdzić w karcie startowej poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu. Członkowie koła doskonale poradzili sobie z zadaniem: dobrze odczytywali mapę, odpowiednio dopasowywali obiekty do zdjęć. Rozwiązali również zadanie dodatkowe (polegające na potwierdzeniu punktu na planecie MARS), oddali wypełnioną kartę startową na mecie i przystawili okolicznościową pieczątkę, potwierdzającą uczestnictwo w imprezie i zdobycie punktów do książeczek. Po podsumowaniu imprezy, okazało się, że nasze zespoły zajęły 13 oraz 17 miejsce. Swój debiut w rajdowych wyjazdach miał Łukasz Jabczyński, który od niedawna jest nowym członkiem SKKT PTTK nr 70. Szczegółowy protokół z wynikami wszystkich startujących zespołów został zamieszczony na stronie:

http://www.skarmat.pl/download/2024/wyniki/Prot_XLVII_Kopernikanskie_MnO.pdf .

Opiekunowie: Klaudia Linetty, Wioleta Węglerska